שקט במכירה וקניית דירה זה נכס

מכירת דירה הינה תהליך ארוך ומורכב הכרוך בהתלבטויות שונות וקבלת החלטות משמעותיות. כל מוכר מקווה ומייחל לעבור את התהליך במינימום טעויות, כמה שפחות הוצאות ומקסימום הצלחה.
אחת ההתלבטויות לפני מכירת דירה היא האם להעזר בשירותי תיווך.
במדריך הבא נפרט את היתרונות והחסרונות של מכירה/ קניה דרך משרד תיווך בכדי לנסות ולסייע לכל מי שנמצא כיום בדילמה הזו ולמי שעוד יתקל בה בעתיד.
רוב מוכרי הדירות מעדיפים למכור את דירתם דרך משרד תיווך, אך עדיין ישנם כאלה הבוחרים למכור את דירתם באופן עצמאי. קו החשיבה המנחה את המוכרים העצמאיים הוא שמכירה באופן זה תחסוך להם עלויות ותביא למכירה מהירה יותר ללא תיווך של גורם שלישי. האם זה כדאי?

שיקולי המוכרים


כשאנחנו רוצים למכור דירה יש לנו את העלות הכלכלית, מרבית המתווכים כיום גובים כ 2%- ממחיר המכירה, הן מצד המוכר והן מצד הקונה מדובר בסכום לא מבוטל, שכמובן עולה ככל שמחיר הדירה עולה.
בנוסף קיים החשש שהמתווך אינו אובייקטיבי וינסה לשווק את דירתם במחיר נמוך מהשוק או יפעיל עליהם לחץ על מנת לסגור עסקה
בקלות. למעשה מוכרי דירות עצמאיים יתמחרו את דירתם בהתאם לנתוני שטח בסיסיים ויפרסמו אותה באחד הלוחות החינמיים, בעיתונות או
ברשת. בצורה כזו הם "ימקסמו את המכירה וגם יחסכו את העמלה שיצטרכו לשלם למתווך הדירות"
אך לרוב, לאחר זמן קצר מאד הם מתחרטים. מסתבר שחלק ניכר מהטלפונים שהם מקבלים הם מקונים שאינם רציניים ובשלים לקניה
או ממתווכים שמנסים לשכנע אותם להיעזר בשרותי התיווך שלהם ולמכור דרכם. בין האנשים שמגיעים לראות את הדירה הם מזהים שכנים סקרנים שבאים לראות מי זה השכן שחושב שהבית שלו שווה כל כך הרבה ועוד כל מיני אנשים שעושים סיבוב בדירה ויוצאים
כלעומת שבאו, מה שמותיר את המוכרים מתוסכלים ותוהים לגבי ערך הדירה, שוויה והיכולת למכור אותה. לעומת זאת במידה והחלטתם להיעזר בשרותי תיווך תהנו ממספר יתרונות:

אומדן מקצועי של הנכס:

תקבלו אומדן מקצועי על ערכו האמיתי של הנכס, מתווך טוב ידון עמכם יחד על מחיר הדירה וינסה להגיע למחיר
שישקף מחד את רצינותכם כמוכרים ומצד שני ימקסם את ערך הנכס ככל האפשר.
תמחור דירה באופן נכון הינו שלב קריטי לפני התחלת תהליך מכירה! תמחור שגוי עלול 'לשרוף' את דירתכם בשוק ולתייג אתכם כמוכרים לא רציניים או לגרום לכם למכור אותה במחיר נמוך משוויה האמיתי.

פרסום ומענה- לשרותי התיווך יש יתרון עצום בשלב הראשוני של המענה הטלפוני. המתווך יענה עבורכם על כל שיחות הטלפון של המתעניינים, יסנן את אלה המבקשים לראות את הנכס על ידי בירור מידת התאמת הנכס לדרישותיהם ויבדוק את התכנותם הפיננסית למהלך הקניה.
סינון זה יחסוך לכם הרבה מאד ביקורים מיותרים של לקוחות לא רציניים ולא יהפוך את ביתכם ל'טיילת'.
בעל דירה הבוחר למכור את הנכס שלו ללא שרותי תיווך לא יוכל לפספס שיחות טלפון או לסרב לביקור של "סתם" מתעניינים. היות שאולי באופן מקרי ומפתיע הפעם יהיה זה הלקוח הפוטנציאלי איתו יחתום על הסכם מכר.

בלעדיות:

ישנם מוכרי דירות רבים שמעדיפים למכור את דירתם באמצעות משרד או מתווך בלעדי. למעשה, מדובר בחוזה בין המתווך לבעל הנכס כששניהם מסכימים כי בתקופת זמן מוגדרת אותו משרד או מתווך הוא היחיד שיכול לשווק את הנכס.
היתרון לבעל הנכס ברור- מעבר לעובדה שהוא לא נאלץ לנהל את תהליך המכירה שלוקח זמן, משאבים וסבלנות, למעשה בעל הדירה ייהנה מהתנהלות רגועה מול גורם אחד בלבד, מה שיחסוך לו טלפונים וטרטורי ראש מאינספור כיוונים.

יתרון רוכשי הדירות

זמן יקר וניסיון:

המתווך חוסך זמן יקר בתהליך החיפוש הכולל: שיטוט בין מאגרי דירות, רשת, ועיתונות, צפייה בדירות רבות שמתברר שאינן
רלוונטיות, היעדרות מעבודה ופעילויות מתישות נוספות. בהנחה שכולנו אנשים עסוקים ואין לנו את הזמן והסבלנות הדרושים ביומיום,
נוח מאוד שהמתווך עובד בשבילנו וחוסך לנו זמן וכסף יקרים. מעבר לזמן, המתווך תורם לנו מהניסיון שלו. מבין, אילו דירות יתאימו לצרכים
שלנו וכמובן יידע לכוון לדירות המתאימות לנו ביותר הוא גם לאמור להסב את תשומת ליבנו להיבטים שונים שאנו לא מייחסים להם
חשיבות רבה, אך עשויים להיות קריטיים בהמשך (בנייה באזור, סביבה ומוסדות חינוך עכשוויים או עתידיים, חזקה ברכוש המשותף, הכנה
למעלית, דמי ועד בית גבוהים, מחסן נפרד או משותף וכדומה). זאת ועוד, היכרותו של המתווך ברמת המיקרו עם האזור בו הוא עובד
מהווה יתרון גדול בזיהוי הזדמנויות להשקעה. מתווך טוב ש"חי ונושם" את השטח ידע למצוא לנו "מציאות"
אמיתיות.

בדיקת איכות הנכס:

מאחר שהמתווך מכיר את מוכר הדירה ונמצא אתו בקשר רציף, הקונה יכול להיות בטוח יחסית באשר לאיכות הנכס משום שמשרד התיווך, דואג למוניטין של המשרד ולא יסתכן במכירת נכס לא ראוי.

ייעוץ והכוונה:

משרד התיווך יכול לסייע לקונה למצוא את אנשי המקצוע הנכונים לייעוץ, כגון עו"ד המתמחה בתחום, ולסייע בהליכים הבירוקרטים הכרוכים בתהליך מכירה/ קניית הנכס.

מו"מ למכירת הנכס- אלמנט משמעותי נוסף הוא המו"מ במכירת נכס, נהוג לומר כי "עסקה היא טובה כאשר שני הצדדים מרוצים ממנה". כל מי שעבר תהליך של קניית ומכירת דירה יודע שמדובר בלא מעט עבודה ותסכול. לרוב המוכר והקונה נפגשים איפשהו באמצע, אבל בלא מעט מקרים במהלך המו"מ שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, לא נכונים להתפשרויות, ולמרות הרצון הדו-צדדי למכור ולקנות זה מפוצץ לא אחת את המו"מ בין הצדדים, וכולם מתחרטים על כך לאחר מכן.

הגישה הרווחת בעולם הנדל"ן גורסת כי "מו"מ אידיאלי הוא כזה אשר מתנהל באמצעות מתווך". משום שמעורבותו של המתווך מנטרלת
את האגו והרגשות הכרוכים בהעלאת או הורדת מחירו של הנכס. היות שענף התיווך סובל מנוכחותם של "חאפרים" מתווכים לא מקצועיים ולא אמינים או כאלה שמשתמשים במקצוע התיווך כמקצוע מהצד, חשוב לבדוק ולבחור ברקע המקצועי של המתווך העובד במשרד תיווך מוכר ואמין.

אהבתם את המאמר? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email